تابلو برق های صنعتی

تابلو برق های صنعتی چیست و انوع آن

تابلوی برق در اصل یک محفظه می باشد که تجهیزات الکتریکی و قطعات کنترلی و حفاظتی و لوازم نمایشگر (ولتاژ، جریان، فرکانس، توان، کسینوس فی و …) بر روی آن ایجاد می گردد .

انواع تابلوهای صنعتی

1- تابلو برق های Metal Enclosed:
این نوع تابلو برق ها دارای محفظه تمام بسته ای است که همه قطعات و تجهیزات در د

اخل آن قرار می گیرند .که خود به دو نوع تقسیم می شود.

2-تابلو های کشویی (Withdraw-able):
این نوع تابلو ها به صورت کشویی می باشند و عموما برای کنترل موتور ها (Motor Control Center) می باشند. این نوع تابلو ها دارای سرویس راحت تر و ایمنی بیشتری هستند.

3-تابلو برق های (Rack):
تابلو هایی هستند که حالت قفسه قفسه دارند و محفظه های اندازه گیری-الکترونیکی-کنترل ومخابراتی و… روی آنها نصب می شود.
تابلوهای Swing :نوعی از تابلوهای Rack هستند که دارای در متحرک می باشد و مزیت ان این است که پشت تجهیزات آن قابل رویت است و دسترسی به پشت تجهیزات فراهم است این مدل بسیار گران است و درب آن هم شیشه ای است.

تابلو های برق بر اساس محل و مکان نصب نیز دسته بندی می شوند 

انواع تابلوها از لحاظ مکان نصب

داخلی (Indoor):
تابلو های داخلی همچون که از نام آن نیز پیداست جهت نصب در فضای های سرپوشیده همچون کارگاه و یا سوله و… استفاده می شود.

فضای باز (Outdoor):
نوع ساخت این تابلو ها به گونه ای است که م

ی توانند در فضای باز قرار گیرند.

تابلو برق PLC

جهت ارتباط و کنترل تابلوهای اصلی و MCC و در مواردی SUBMAIN استفاده می شود و بسته به نوع سيستم می تواند از کنترل تمام اتوماتيک تا نيمه اتوماتيک و دستی طراحی شود. در سيستمهايي که از حساسيت بالايی برخوردار می باشد و خط توليد بصورت پيوسته بوده مانند کارخانجات فولادسازی، شيشه سازی و… که سيستم بايد دائم تحت کنترل باشد، اکثراٌ از اين نوع تابلو استفاده می گردد تا با نظارت پيوسته برکل سيستم امکان وجود خطا را به حداقل برساند.

استاندارد های تابلو برق 

بین‌المللی
در کشورهای عضو کمیسیون الکتروتکنیکی بین‌المللی، استاندارد آی‌ئی‌سی ۶۰۵۲۹ برای طبقه‌بندی درجهٔ حفاظت تابلوها در برابر عوامل خارجی (کدهای آی‌پی) استفاده می‌شود.

آمریکا
در آمریکا انجمن ملی تولیدکنندگان برقی استانداردهای کلاس‌های مختلف تابلوهای برق را منتشر می‌کند. این استانداردها مقاومت به خوردگی، میزان حفاظت در برابر بارندگی و فرورفتن در زیر آب را نیز پوشش می‌دهند.

در دیگر مطالب سایت گروه مهندسی زیروان به بخش های مهم دیگری در اتوماسیون صنعتی می پردازیم…

 

گروه صنعتی زیروان | Zero One Group

اتوماسیون صنعتی،مشاوره،طراحی و پیاده سازی

گروه صنعتی زیروان | Zero One Group

گروه فنی مهندسی زیروان متشکل از شرکت بازرگانی زیروان سبز البرز و گروه خدمات مهندسی افشار با سالها تجربه در زمینه اجرای پروژه های صنعتی ، تهیه تجهیزات ، مشاوره ، طراحی و نصب خطوط تولید و تاسیسات کارخانجات با ارائه طیف گسترده ای از خدمات ، جایگاه اثر بخشی در جامعه اتوماسیون صنعتی کشور دارا می باشد.
با ما مشورت کنید